21.04.2019 | Svátek má Alexandra | Zítra Evžénie

Seznam knih

Faktótum – Bukowski Charles

Seznam knih | čtenářský deník – autoři, knihy, literární díla, …

17.07.2014 Publikoval(a)  
Kategorie Bukowski Charles

Henry cestuje po Spojených státech. Nemá žádné stálé zaměstnání. Bydlí v podnájmu a do každé práce jde s vědomím, že ho za týden nebo dva znovu vyhodí. Jeho život se točí kolem několika věcí, a to práce která nestojí za nic, chození do barů, chlastání, neustálé kocoviny a sem tam nějakého povyražení s holkou na jednu noc.

Nejvíce času tráví v L.A., kde se jednou v baru seznámil s Janou, která byla podobná pochybná existence jako on. Společně začnou žít na hromádce v jednom bytě. Kvůli neustálému alkoholovému opojení a nicnedělání nemají pořádně ani co jíst a tak se Henry musí vydat hledat práci. Snaží se prosadit se jako spisovatel povídek v místních novinách, kde ho sice odmítnou, ale nabídnou mu práci nočního uklízeče. H. toto místo přijme. Hned první noc v půlce směny najde v jedné z kanceláří pohovku a zbytek směny na ní prospí. To mu projde ještě dalších několik nocí, ale nakonec ho načapá nadřízený a je vyhozen. Jako obvykle je mu to jedno. Dostane šek a má tak na pár dní obstarané živobytí.

Jany a Henryho zábavou je sázení na koníčky. Jednu chvíli se jim velmi daří a tak mají o peníze postaráno. Každý den tráví na dostihovém stadionu a pak dlouho do noci pijí whisky. Jednou se stane, že jejich místa na tribuně zasedne neznámý stařík. Slušně ho požádají, aby odešel, protože měli ta místa rezervovaná, ale stařík se nehne z místa. Dostanou se s ním do sporu a H. nakonec vypění a shodí ho z tribuny. Stařík je mrtvý a oni nepozorovaně odejdou. Nikdo nevypátrá, že to udělal H. a tak i když mají strach nic se nestane.

Jana a H. se často hádali. Dokonce se spolu i prali. Jana po takových hádkách vždy utekla někam do baru a H. několik dní chlastal. Byla mu notoricky nevěrná. Šla s každým koho v baru potkala a hádku brala jen jako záminku. Jednoho dne H. Janu opustí a na několik měsíců odjede do jiné části USA. Když se vrátí, opět se shledají a začnou spolu znovu žít. Nakonec však Jana Henrymu oznámí, že se stěhuje k movitějšímu prodavači nemovitostí. H jí pomůže s balením a doprovodí jí až k jejímu novému domu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *