20.08.2018 | Svátek má Bernard | Zítra Johana

Seznam knih

Jakobijánův dům

Seznam knih | čtenářský deník – autoři, knihy, literární díla, …

28.11.2012 Publikoval(a)  
Kategorie Jota

Román vyšel v Egyptě v roce 2002 a okamžitě vyvolal obrovské pozdvižení, neboť otevřeně zobrazuje všechny „neřesti“ moderní egyptské společnosti: korupci, sexuální zneužívání, náboženský extremismus, homosexualitu, stejně jako zašlou slávu bývalé britské kolonie. Děj se točí kolem Jakobijánova domu, kdysi honosné budovy v centru Káhiry, v níž vedle sebe žije stárnoucí aristokrat, který se považuje za „odborníka na ženy“; dívka, kterou životní situace donutí živit se vlastním tělem; snaživý student, jenž po životním neúspěchu, za kterým stojí jeho nízký společenský původ, začne vášnivě tíhnout k militantnímu fundamentalistickému islámu; homosexuální novinář beznadějně zamilovaný do prostého policisty a zkorumpovaný politik překrucující Korán, aby ospravedlnil své touhy a potřeby.

Kniha se na pět let stala v Egyptě nejprodávanějším titulem a sesadil ji až autorův následující román Chicago. Jakobijánův dům se dočkal překladu do 25 jazyků a v roce 2006 vznikl na jeho motivy nejdražší egyptský film všech dob. Ve stejném roce jej americký časopis Newsday zvolil nejvýznamnějším překladovým románem ve Spojených státech. Dílo sklidilo řadu významných arabských i světových ocenění: cenu Bášira Híla za arabský román, hlavní cenu za román na festivalu ve francouzském Toulonu, cenu za překladovou literaturu Grinzane Cavour v italském Turíně a cenu Kavafise od řecké vlády za výjimečné dílo.

***

Alá’a al-Aswání (*1957) vystudoval stomatologii na Illinoiské univerzitě v Chicagu. Je autorem pravidelného sloupku v egyptských opozičních novinách a pracuje jako zubař v Káhiře, první ordinaci měl otevřenou v Jakobijánově domě. Je autorem pěti arabsky psaných knih: dvou románů Jakobijánův dům (2002) a Chicago (2004), povídkové sbírky Střelba do vlastních řad (2007) a dvou souborů článků, které vycházely v egyptských novinách od roku 2008, Proč se Egypťané nebouří? (2010) a Zasloužíme si demokracii? (2011). Jakobijánův dům je první kniha Alá’a al-Aswáního, jež vychází v českém překladu.

Knihu můžete zakoupit zde

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *