22.07.2019 | Svátek má Magdaléna | Zítra Libor

Seznam knih

Trest smrti za jeden doušek vody?!

Seznam knih | čtenářský deník – autoři, knihy, literární díla, …

29.03.2012 Publikoval(a)  
Kategorie Fragment

V Nakladatelství Fragment vyjde již 4. dubna titul, který čtenáře přenese do Pákistánu. Kniha Rouhání? přibližuje skutečný příběh ženy, která se jako křesťanka napila muslimské vody. Tím ji znesvětila a tamější soud rozhodnul na základě zákona o rouhání o trestu nejvyšším – byla odsouzena k trestu smrti oběšením.

Asia Bibi, matka pěti dětí, křesťanka žijící dle své víry, čeká nyní ve vězení na výsledek odvolacího soudu, jehož jednání je však neustále odkládáno. Neví, zda se dostane na svobodu. Neví, který den bude jejím posledním. Její budoucnost je nejistá.

Rodina žila jako jedna z mála křesťanských domácností v čistě muslimské vesnici ve východním Pákistánu. Asia pracovala na místní farmě s ostatními muslimskými ženami. Ty ji označili jako křesťanku za „nečistou“ a zakázaly jí pít stejnou vodu. Později vypověděly, že Asia Bibi urazila a zhanobila proroka Mohameda. Soud jim dal za pravdu a Asia Bibi byla odsouzena k trestu smrti oběšením za rouhání.

Rozhodnutí soudu vyvolalo protesty po celém světě a mnoho významných osobností včetně papeže se za Asiu Bibi postavilo. Dva významní politici ‒ paňdžábský guvernér Salmán Tasír a ministr pro záležitosti menšin Šáhbáz Bhattí ‒ byli kvůli negativnímu postoji vůči zákonu o rouhání zabiti. Rodina se musí skrývat, protože byla často vystavena hrozbám a útokům ze strany islamistů.

Rouhání?

Anotace: Trest smrti za jeden doušek vody?…

Neuvěřitelný, přesto skutečný příběh křesťanky, která žije v Pákistánu a čeká na popravu. Čeho se dopustila? Při práci na poli se napila muslimské vody, a tím ji znesvětila. Byla odsouzena k trestu smrti a nyní je ve vězení. Za záchranu matky pěti dětí bojuje ve světě řada vlivných osobností včetně papeže.

Výtěžek z prodeje této knihy bude věnován dětem a manželovi, kteří se musejí skrývat. Část výtěžku připadne také na úhradu právníkům, kteří ženu obhajují.

Ukázka: Mám strach, mučivý strach, od zavraždění ministra. Čekám na chvíli, kdy mne Bůh přijme, jako v oáze uprostřed pouště. Jsem vyčerpaná. Potřebovala bych si odpočinout. Myslím si, že lidé nemohou a nesmějí nahrazovat boží rozhodnutí a sami rozhodovat o životě a smrti jiného člověka. Až přijde moje hodina, podrobím se. Jediná věc, která mne ještě stále drží na nohou, navzdory všemu útlaku, zlobě a úzkosti, která mne neopouští, je jistota, že jsem nevinná. Jistota, že na mně byla spáchána nespravedlnost. A také potřeba svědčit, pokusit se, aby můj boj nebyl marný a sloužil i ostatním. Nejsem vzdělaná, vždycky jsem žila prostě a dnes si říkám, že i takový život možná zasáhne do života celé mé země.

Slavnostní křest knihy „Rouhání?“ je naplánován na 11. dubna 2012 od 16 hodin v Paláci knih LUXOR (v prostorách kavárny v 1. patře). Kromě překladatele knihy MUDr. Jana Cimického se můžete těšit na setkání se zajímavými hosty, jakými bezesporu jsou emeritní kriminální rada plk. JUDr. Miloslav Dočekal, spisovatel a publicista PhDr. František Cinger a česká herečka Taťjana Medvecká.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *