26.09.2023 | Svátek má Andrea | Zítra Jonáš

Seznam knih

Původ

Seznam knih | čtenářský deník – autoři, knihy, literární díla, …

22.11.2012 Publikoval(a)  
Kategorie Irving Stone, Jota

Román o životě Charlese Darwina

Brilantní portrét muže, jenž se nebál otřást základy světa vědeckého poznání.

Životopisný román Původ je velkoryse pojatá freska zachycující osudy Charlese Darwina, jednoho z nejvýznamnějších přírodovědců minulosti a zakladatele evoluční biologie, v níž autor nabízí podrobný pohled na Darwinův osobní i profesní život. Vychází z mimořádně pečlivého studia historických materiálů, znalosti reálií a dobových souvislostí, ale také zodpovědného studia odborných problémů. Vede nás dobou přírodovědcova mládí, seznamuje s jeho rodinným zázemím a povahou. Dozvídáme se o okolnostech Darwinovy cesty kolem světa a provázíme ho jeho početnými dobrodružstvími, která na Beagle a při výpravách na pevninu zažíval. Jsme svědky postupného třídění získaných poznatků a počátků formování myšlenek, které jej proslavily. Seznamujeme se s jeho vědeckými přáteli, kteří mu po návratu pomáhali zpracovávat nashromážděný materiál, i oponenty jeho stále konfliktnějších názorů. Stone brilantně vykresluje Darwinovo rodinné prostředí a pomocí naprosto věrohodných dialogů i jeho další myšlenkový vývoj. Přesvědčivě oživuje atmosféru hysterie po vydání Původu druhů i Darwinovu reakci, jíž byla další zarputilá práce na problému, který se mu stal radostí i prokletím života.

Krok za krokem procházíme jeho londýnským obdobím a následným životem na venkově, zdánlivě v ústraní, ovšem stále v centru tehdejšího vědeckého dění. Sdílíme jeho vítězství a prohry, radosti i trápení a se zatajeným dechem sledujeme cestu k vrcholu, na němž čeká teorie o původu člověka.

Stone píše bohatým a přesto srozumitelným jazykem, početné dobové reálie bravurně propojuje se svižně se odvíjejícím příběhem, nešetří barvami, ale neztrácí ze zřetele ani odborné dimenze Darwinovy práce.

Původ je kniha, která zaujme jak odborníky hledající nové informace, tak laiky, kteří se chtějí dozvědět víc o jednom z nejoriginálnějších myslitelů historie.

***

Irving Stone (1903–1989) byl americký spisovatel známý svými životopisnými romány o slavných historických osobnostech. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří romány Žízeň po životě — o francouzském malíři Vincentu van Goghovi, Agónie a extáze — o životě italského malíře, sochaře a architekta Michelangela Buonarrotiho a Řecký poklad — o životě německého archeologa a objevitele Tróje Heinricha Schliemanna. V roce 2009 vyšla v Nakladatelství JOTA autorova kniha o životě amerického spisovatele a dobrodruha Jacka Londona Námořník na koni a v následujícím roce román o životě Sigmunda Freuda Vášně mysli.

Irving Stone prožil šťastné manželství s Jean Stoneovou, jež byla zároveň vydavatelkou většiny jeho knih. Při psaní spolupracoval s neobyčejně talentovanou Esther Eulerovou, vedoucí výzkumnou knihovnicí Kalifornské univerzity v Los Angeles, která mu připravovala rešerše.

Knihu můžete zakoupit zde

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *