14.07.2024 | Svátek má Karolína | Zítra Jindřich

Seznam knih

Sophiina volba

Seznam knih | čtenářský deník – autoři, knihy, literární díla, …

16.04.2014 Publikoval(a)  
Kategorie Styron William

Děj románu se odehrává v roce 1947 v jednom brooklynském pensionu zvaném Růžový palác. Setkávají se zde hlavní postavy. Sophie, její přítel Nathan a Stingo, který je po celý román vypravěčem. Stingo se rychle spřátelí s tímto párem. Shledává Sophii jako velice atraktivní a inteligentní a po celou dobu románu je do ní platonicky zamilovaný. Nathan působí na Stinga jako okouzlující muž. Jenomže všechno má své mouchy. Nathana brzy pozná z té horší stránky a to, když je Sophie svým přítelem zmlácena a je jí nadáváno nejsprostším způsobem. Ale tuhle epizodu všichni přejdou a žijí si dál svůj život. Během relativně poklidného života v Brooklynu se Stingo dozvídá o Sophiině minulosti. Nedozví se vše najednou a také se hned nedozví pravdu ve všem, protože Sophie se za svou minulost stydí. Takže rozkouskovaně se dozví celý její příběh o tom, jak se dostala do koncentračního tábora Osvětim a jak to tam prožívala.  
Jednoho dne vezla pro svou matku v Polsku maso, protože byla nemocná a Sophie jí chtěla alespoň nějak pomoci. Jenže zrovna ten den byl obrovský zátah na Židy a Poláky celkově. Tahle nešťastná náhoda způsobila přesun Sophie a jejích dětí do koncentračního tábora. Protože není Židovka, tak její přesun není tak tragický a nezemře při něm tolik lidí. Hned na nástupišti čeká důstojník SS, který odděluje lidi na práci a do plynových komor. Sophie se mu moc líbí a tak jí dovolí si vybrat, které z jejích dětí má přežít. Ta se ale nemůže rozhodnout a důstojník chce poslat obě děti na smrt. Pod tlakem se Sophie rozhodne pro staršího chlapce jménem Jan a mladší holčička je poslána na smrt. Sophie je od Jana oddělena hned na začátku. Nějakou dobu je v táboře jako řadový vězeň. Když se ale zjistí, že umí perfektně německy a francouzsky, tak je poslána do domu důstojníka Hosse. Podmínky se jí zlepší, ale znova zde zažívá pohlavní zneužívání a stále trpí hladem.
Jednoho dne se odhodlá za Hossem zajít a požádat ho, aby zachránil Jana, to on ale nemůže slíbit, a tak si na něm Sophie vynutí alespoň slib toho, že Jana ještě jednou uvidí. Hoss tedy povolí, protože má pro Sophii slabost. Nikdy se tak ale nestane, protože důstojník svůj slib nedodrží.
Všechny tyhle a mnohem podrobnější detaily se Stingo dozví po nejhorším útoku Nathana. Sophie je z toho špatná, začne hodně pít a zároveň vyprávět celý svůj příběh. Se Stingem se rozhodnou utéct na jih, odkud vypravěč pochází a tam se schovat před Nathanem. Stingo už se těší, že zde dopíše román o jihu. Ještě než utečou, má Stingo důležitý hovor od Nathanova bratra, ve kterém se dozví, že Nathan lže Sophii i jemu celou dobu, co se znají. Ve skutečnosti nepracuje jako vědec a hlavně je závislý na drogách a odtud pocházely všechny jeho nebezpečné stavy. Po tomto sdělení už teda Sophie se Stingem utečou. Po kusu cesty se ubytují v hotelu. Sophie tam ale ráno už není. Když se Stingo zase dostane do Brooklynu, zjistí, že Sophie utekla za Nathanem, bez kterého nemohla být, a že spolu spáchali sebevraždu.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *