22.03.2019 | Svátek má Leona | Zítra Ivona

Seznam knih

Zahořklá megera

Seznam knih | čtenářský deník – autoři, knihy, literární díla, …

20.07.2013 Publikoval(a)  
Kategorie Jota

zahorkla megeraZcela upřímná a otevřená zpověď ženy, která je konfrontována s mateřstvím a rodinným životem.

Sára je třicetiletá novinářka, která žije se svým manželem a dítětem ve Stockholmu. Jednoho zoufalého dne měsíce ledna sedí v letadla na cestě do Tenerife, kam se rozhodla uniknout alespoň na týden.

Uvědomuje si, že ačkoliv jí je teprve 30 let, stává se z ní pomalu ale jistě – zahořklá megera. Netouží už po ničem, než aby byla konečně sama. Na klíně má kopii knihy Ericy Jongové: Strach z létání.  Přeje si, aby se rok 2005, v němž žije, posunul o celých 30 let zpátky.

Nikdy předtím vlastně nechtěla nic v životě změnit – a o lásce přitom snila jako každá žena. Ale teď tu sedí a přemýšlí o všech těch nespravedlnostech, co se jí přihodily. Šíleně toužila po lásce a chtěla mít svou skvělou rodinu. Myslí při tom na všechny ženy, které zná, co věnovaly veškerou energii své rodině, tomu rodinnému peklu – děděné z generace na generaci…

Kniha nabízí ostrou kritiku institucionalizované rodiny z jasně feministické perspektivy. Zabývá se závažnými tématy domácího a sexuálního násilí a obecně vztahy mezi muži a ženami.

***

Maria Svelandová (*1974) je švédská spisovatelka a novinářka. Studovala na Stockholmské univerzitě a Ústavu dramatické tvorby. Spolupracovala se švédským rozhlasem a televizí.

***

„Síla knihy tkví v v autorčině upřímnosti, její zlosti, smutku, bezmoci a vzpurnosti, s nimiž k nám promlouvá.“ Svenska Dagbladet

„Typ knihy, která vás pohltí. A navíc je zábavná.“ Expressen

„Měl by existovat zákon, který by všem rodičům přikazoval přečíst si tuto knihu.“ Hallandsposten

 

Koupit zde: http://www.jota.cz/pro-zeny-s-nadhledem/zahorkla-megera/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *